co ubrać na pogrzeb KULECZKA

Pogrzeb jest bardzo ważnym wydarzeniem, które pozwala najbliższej rodzinie i znajomym pożegnać bliską osobę. W tym dniu bardzo ważne jest zachowanie dużego taktu, gdyż nawet najmniejsze odstępstwo może wywołać pogłębienie smutku i bezradności wśród najbliższych Osoby Zmarłej. Ubiór w dniu ceremonii pogrzebowej jest bardzo ważny, gdyż wyraża on nasze emocje i w pewien sposób dostosowuje uczestników do panującej atmosfery pożegnania.

Kolor czarny — dla kogo?

Przyjęło się, że czarny jest kolorem żałoby. To właśnie w tym kolorze są ubrania osób najbliższych członków rodziny. Oni bowiem przeżywają największą stratę i smutek, a kolor ten jest informacją dla wszystkich, że jest to czas żałoby. Nieprawdą jednak jest to, że każdy uczestnik ceremonii pogrzebowej musi ubrany być na czarno. Dalsza rodzina i znajomi nie muszą decydować się na stroje w czerni, ale powinni unikać kolorów pstrokatych i jasnych. Alternatywą może być granat lub brąz. Te dwa kolory są również poważne i stonowane.

Strój na pogrzeb warto dostosować do pogody. Nie można wymagać od uczestników pogrzebu, aby w zimę przy minusowych temperaturach uczestniczyli w pogrzebie w eleganckich butach, które nie chronią przed zimnem. Podobnie latem, kiedy panują upały, aby każdy uczestnik był zakryty od stóp do głów. Warto jednak pamiętać o celu ceremonii pogrzebowej, a więc pożegnaniu drugiego człowieka i okazaniu wsparcia najbliższej osobie. W związku z tym strój zawsze powinien być adekwatny i dostosowany do smutnej uroczystości. Nie należy ubierać zbytnio opinających lub odsłaniających ubrań, które mogą odwracać uwagę innych uczestników.

Pogrzeb w kolorach?

Wyjątkiem od ciemnych kolorów może być ostatnia wola Zmarłego, który wyraził chęć, aby jego bliscy przyszli ubrani w innym kolorze lub tak, jak noszą się na co dzień. Ostatnia Wola zawsze powinna być uszanowana, a bliscy powinni się do niej dostosować. Taka sytuacja może mieć miejsce, kiedy nasza ukochana osoba nie chciała, abyśmy smucili się jego odejściem i pragnie, aby pożegnanie miało mniej żałobny charakter.

Żałoba po pogrzebie

Kiedyś żałobę po Zmarłym noszono rok lub pół roku, w zależności od stopnia pokrewieństwa. Powoli jednak ludzie zmieniają swoje przyzwyczajenia i dawno nadane tradycje. Wiele osób nie chce emanować swoją żałobą i narażać się na ciągłość pytań i politowanie spojrzenia. Żałoba drugiego człowieka jest indywidualną kwestią, którą każdy przechodzi na swój własny sposób. Dlatego niezależnie od tego, jak długo ktoś będzie nosić żałobę, zawsze należy naszego bliskiego wspierać i szanować jego decyzje.