Kondolencje przez wiadomości sms

Śmierć to trudny czas w życiu każdego człowieka. Gdy ktoś z naszych bliskich przeżywa żałobę lub musi zmierzyć się ze stratą członka rodziny, lub przyjaciela, wypada przesłać mu kondolencje. Etykieta mówi o drogach formalnych, najlepiej kondolencje złożyć osobiście lub poprzez list. Jak jednak wygląda sprawa ze smartfonami? 

Savoir-vivre mówi wprost, że kondolencje wysłane przez SMS lub inny komunikator są dużym nietaktem. Warto jednak zaznaczyć, że czasy się zmieniają, a my naszych bliskich znamy najlepiej. W związku z tym to my wiemy, co kogo może urazić, a co nie. Jednak wysyłając kondolencje SMS-em lub inną drogą elektroniczną warto pamiętać o zachowaniu pewnych zasad. 

Jak powinny wyglądać kondolencje? 

Niezależnie od tego, czy składa się kondolencje osobiście, listownie czy drogą elektroniczną należy pamiętać o tym, aby zawsze były one krótkie. W tym trudnym czasie rodzina nie potrzebuje zawiłych historii o życiu i śmierci, a krótki wyrazów żalu. Kondolencje powinny być poważne i zachowane w odpowiednim tonie. Dlatego wybierając formę elektroniczną, należy pamiętać o tym, aby nie używać emotikon, gifów lub naklejek, które tej powagi odejmują. 

Przykładowe kondolencje SMS 

Kondolencje powinny być szczere i płynąć prosto z serca, dlatego warto wyrazić swój żal i zapewnić bliskich, że jesteśmy gotowi do wsparcia i pomocy. Przykładowe kondolencje wysłane SMS-em: 

Przyjmij moje szczere kondolencje. Zdaje sobie sprawę, że SMS nie jest może najodpowiedniejszą formą, ale pamiętaj, że jestem blisko i gdybyś potrzebował/potrzebowała porozmawiać, możesz na mnie liczyć. 

Pragnę złożyć Ci i Twojej rodzinie szczere kondolencje, w tych trudnych chwilach, przez które przechodzicie, jesteście w moich myślach i modlitwach. 

Na wieść o odejściu bliskiej Ci osoby pragnę złożyć szczere wyrazy współczucia. Gdybyś potrzebował rozmowy lub pocieszenia, to pamiętaj, że jestem przy Tobie. 

Informacja o odejściu Twojego bliskiego, przyniosła całej mojej rodzinie dużo smutku. Pisze do Ciebie, abyś wiedział, że jestem blisko i w tych trudnych chwilach możesz na mnie liczyć. Szczere wyrazy współczucia. 

Taka forma SMS-a jest bardziej osobista i przekazuje więcej niż same „moje kondolencje”, które bez uścisku lub spojrzenia nie brzmią zbytnio serdecznie. Kondolencje złożone w cztery oczy, a przez SMS zawsze będą się od siebie różnić. Znając jednak pewne zasady, wykazując się taktem, współczuciem i zrozumieniem, kondolencje wysłane drogą elektroniczną mogą być również stosowną formą współczucia.