cmentarz w Siemianowicach

Historia jest nauczycielką życia, dlatego warto ją poznawać przy każdej nadarzającej się okazji. Cała historia Polski jest pasjonująca, ale są takie regiony, w których opowiada o niej niemal każdy kamień. Choć zdaje się być to metaforą, jednak są takie kamienie, na których historia została zapisana dosłownie. Jest to historia nie tylko pojedynczego człowieka, ale całych rodzin, dzielnic czy miast zapisana na kamieniach nagrobnych cmentarzy.

Przykładem takiego regionu jest Górny Śląsk. Cmentarze Katowic oraz Siemianowic Śląskich to nie tylko nekropolie – czyli miasta zmarłych – zasłużonych zarówno dla Śląska, jak i dla całej Polski, ale także świadectwo relacji społecznych w minionych latach, a nawet wiekach. Na Górnym Śląsku przez wiele lat żyła – oprócz Ślązaków – także ludność pochodzenia niemieckiego. Oznaczało to nie tylko wielokulturowość, ale i wielowyznaniowość, który lepiej byłoby nazwać ekumenizmem. Można się o tym przekonać odwiedzając chociażby Siemianowice Śląskie. Tam, przy ul. Cmentarnej położony jest tzw. Stary Cmentarz. Powstał on w listopadzie 1868 roku i przez pierwsze lata istnienia pełnił rolę nekropolii, na której chowani byli zgodnie wierni parafii katolickiej oraz ewangelickiej. Czas jednak nie obszedł się łaskawie z wieloma nagrobkami. Choć jeszcze w latach 70. XX wieku można było znaleźć wiele pomników pamiętających początki cmentarza – dziś już ich nie ma, poza nielicznymi wyjątkami. Należą do nich rodziny Dembińskich, Kołodziejów czy Skowrońskich.

usługi pogrzebowe

Administracja cmentarzem w Siemianowicach Śląskich

Wiele trzeba troski, aby takie zabytkowe miejsca pochówków zachować w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń. To zadanie administratora cmentarza, który czuwa nad stanem całej nekropolii. Ambitne i niełatwe zadanie zarządzania Starego Cmentarza w Siemianowicach Śląskich powierzone zostało Zakładowi Pogrzebowemu Kuleczka, który znany był przez wiele lat jako Antaba. To dla nas – jako dla zakładu pogrzebowego z wieloletnimi tradycjami – wyzwanie, ale przede wszystkim zaszczyt. Czynimy wszystko, co w naszej mocy, aby cmentarz mógł odzyskać dawny blask. Cmentarz to nie tylko porządkowanie grobów i otoczenia wokół nich, ale także infrastruktury – jako chociażby kaplica cmentarna. Z rozmów z mieszkańcami Siemianowic Śląskich wiemy, że dostrzegają zmiany na lepsze – i to stanowi dla nas zachętę do dalszej wytężonej pracy.

Jednak myliłby się ten, kto sądziłby, że zajmujemy się tylko troską o zabytkowe groby. Zakład Pogrzebowy Kuleczka tworzą osoby, które wiedzą, jak ważna jest pamięć o każdym Zmarłym. Dlatego w naszej ofercie znajduje się też usługa opieki nad grobami. Świadczymy ją na wszystkich cmentarzach w Siemianowicach Śląskich, ale także w Katowicach, gdzie posiadamy drugie biuro. Podejmując się porządkowania grobów wychodzimy naprzeciw tym wszystkim, którzy nie mają czasu ani możliwości, aby zająć się tym samodzielnie.

Zachęcamy zatem wszystkich, którzy pragną zadbać nie tylko o pamięć o swoich Zmarłych, ale i o porządek na miejscu ich wiecznego spoczynku, aby powierzyli nam tę odpowiedzialność – jeśli z jakiegokolwiek powodu nie są w stanie podjąć się tego osobiście. Zatroszczymy się o nie, jak o groby nam najbliższych.