Kwiaty na pogrzeb - Kuleczka Katowice

Decyzja o uczestnictwie w pogrzebie nierozerwalnie wiąże się z wyborem zniczy i wiązanki pogrzebowej zwanej na Śląsku palmą. O ile wybór zniczy nie stanowi większego kłopotu, gdyż ich wybór jest bardzo okrojony i kończy się na doborze samego kolory i formy, to kwiaty mogą stanowić większy kłopot.

Odpowiednia wiązanka to połączenie kolorów i odpowiednich kwiatów, które niosą ze sobą pewną symbolikę. Jak wybrać kwiaty na pogrzeb?

WIENIEC CZY WIĄZANKA?

Wieniec jest bardziej okazałą kompozycją kwiatów, która może być ułożona w kształt serca lub okręgu. Jej wykonanie jest dużo bardziej skomplikowane, a ilość elementów zawartych w wiązance jest czynnikiem decydującym o wyższej cenie. Koszt takiej palmy może wynosić od 200 do 1000 zł. Dużo tańszą alternatywą i skromniejszą opcją pozostają wiązanki, których koszt szacuje się od 40 do 200 zł. Decydując się na wiązankę lub wieniec najważniejsza pozostaje jednak kwestia kwiatów, kolorów i dodatków w postaci szarfy lub wstążki.

ZNACZENIE KOLORÓW

Istotną kwestią w wiązance są kolory. To one wyrażają uczucia, z jakimi się zmagamy w związku z utratą bliskiej osoby. Emocje mogą być różne, od smutku, żalu, po tęsknotę, aż po okazanie miłości. Florystyka żałobna unika barwnych i jaskrawych kolorów stawiając na stonowane i spokojne kolory. Najodpowiedniejszymi kolorami są:

  • Fioletowy – symbol żałoby
  • Niebieski – symbol tęsknoty
  • Czarny – symbol śmierci, żałoby i smutku
  • Bardzo często wybierane są również kolory symbolizujące czystość, do tej symboliki należą: biel, écru, jasny róż oraz kolory beżowe.

WYBÓR KWIATÓW

Tak samo, jak kolory, również kwiaty niosą ze sobą ogromną symbolikę. Do wieńców lub wiązanek pogrzebowych floryści najczęściej decydują się na chryzantemy, gerbery lub najbardziej klasyczne lilie i kalie. Co symbolizują poszczególne kwiaty?

  • Chryzantemy – symbol smutku i żałoby po stracie bliskiej osoby.
  • Gerbery – symbol szacunku
  • Lilie i kalie – podkreślają współczucie
  • Goździki – miłość, hołd i pamięć
  • Mieczyki – siła charakteru zmarłej osoby, szczerość i moralność

SZTUCZNE WIĄZANKI

Alternatywą dla prawdziwych kwiatów są sztuczne bukiety, które cieszą się dużą popularnością ze względu na ich trwałość. Panuje jednak pogląd, że przynoszenie sztucznych kwiatów nie powinno być praktykowane. Lepszym wyborem jest zamówienie naturalnej wiązanki, takie usługi wykonuje większość florystów, jak i bardziej profesjonalne zakłady pogrzebowe takie jak Zakład Pogrzebowy – Kuleczka.