Jak opiekować się grobem

Zadbany i schludny grób jest symbolem naszej pamięci o zmarłym. Przynosząc kwiaty lub zapalając znicz, w pewien sposób pielęgnujemy nasze wspomnienia oraz pokazujemy, że życie drugiego człowieka było dla nas ważne. Niestety, nie każdy ma możliwość osobiście zadbać o pomnik swojego bliskiego.

Pielęgnowanie wspomnień

Odwiedzając groby swoich bliskich, bardzo często mijamy opuszczone groby. Zgniłe kwiaty, zgaszone znicze, lub zupełny brak obecności człowieka w tym miejscu, sprawia, że serce się łamie. W głowie pojawia się wiele pytań. Czy ten człowiek nie ma nikogo, kto by o nim pamiętał?

Dbanie o grób to pielęgnowanie nie tylko pomnika, ale przede wszystkim pamięci. Palący się znicz jest świadectwem obecności rodziny, która nie zapomina, ale ciągle dba i pielęgnuje swoje wspomnienia. Zaniedbany grób nie musi oznaczać złej woli rodziny. Istnieje wiele powodów, dla których mimo szczerych chęci nie każdy może osobiście sprzątnąć grób swojego bliskiego. Niektórzy mieszkają daleko od miejsca pochówku, inni są schorowani, a jeszcze inni z powodu panującej epidemii ograniczają wyjścia. Powodów może być wiele, ale rezultat będzie ten sam – zaniedbany grób.

Świeże kwiaty, czysty grób i palący się znicz

Pracownicy zakładu pogrzebowego Kuleczka zdają sobie sprawę, ile znaczy czysty grób. Dlatego w swojej ofercie posiadają usługę opieki nad grobami. Pracownicy podejmują się opieki miejsc spoczynku na Starym Cmentarzu przy ul. Powstańców w Siemianowicach Śląskich oraz wszystkich cmentarzach komunalnych w Katowicach, Świętochłowicach oraz okolicach.